למה שיטת פילאטיס – כי עם בריאות לא משחקים

את רותי הכרתי באחת ההרצאות שהעברתי למורים לחינוך גופני בנושא: "רצפת האגן כחלק מהשרירים המייצבים בגוף". יצא לנו מאז לדבר כמה פעמים אבל הקשר לא היה ממש רצוף. עד שלבסוף, יום בהיר אחד, החלטתי שנגמרו התירוצים ("עסוקה… עייפה… סדרי עדיפויות"), וכי לא מספיק רק לדבר על תיאוריות מפוצצות, אלא שהגיע הזמן גם ליישם אותן הלכה למעשה.

כעת היה עלי להחליט באיזו מסגרת של פעילות גופנית אבחר… לאחר מחשבה קצרה ביותר היה ברור לי ששיטת פילאטיס, העומדת בקריטריונים של העקרונות להם הטפתי בהרצאותי, היא הבחירה שלי, כי יקר או לא יקר – עם בריאות לא משחקים!

מה הם העקרונות הכול כך חשובים ששווים את ההשקעה הזו בזמן ובכסף?

זו ההתעמלות כמעט היחידה שדרכה ניתן לשקם את השרירים המייצבים שלנו, והיחידה העובדת עליהם בצורה אנליטית. "מי הם אותם שרירים מייצבים ולמה הם כל כך חשובים"? ובכן, אלו אותם שרירים עמוקים, בלתי נראים לעין מבחוץ, הדואגים לכך – שנלך זקופים, בטננו תהיה שטוחה, גופנו יהיה יציב, מפרקינו בריאים ורצפת האגן שלנו מתפקדת היטב (לא דולפת, לא צונחת ולא גורמת לעצירויות!). "למה הם צריכים טיפול מיוחד"? כיוון שרוב חיינו אנו יושבים (מינקות ועד זיקנה) על כסא, התומך בנו ותמיכה זו גורמת לשרירים המייצבים להתנוון. לפיכך לכולנו, מי יותר ומי פחות, יש שרירים מייצבים לקויים. הצרה היא שבכל סוגי ההתעמלות האחרים ו/או בחדר הכושר אנחנו מרבים לעבוד עם השרירים החיצוניים (שהם שרירי הכוח והתנועה) ומזניחים את השרירים העמוקים באופן לא מודע. לכן כושר גופני לעולם אינו מעיד על כשירותם של השרירים המייצבים!!!

"למה אנו זקוקים להם אם הכסא מהווה תחליף כל כך טוב להם"? – פשוט בגלל שכאשר הם לקויים הם מפסיקים להגן על הגידים והרצועות במפרקים שלנו – ואז אנו סובלים מכאבי גב (מחקרים מראים כי 80% מכאבי הגב הכרוניים מקורם בשרירי יציבה לקויים ולא בבעיה מפרקית!), מכאבי צוואר, מפריקות מפרקים, מקרע של רצועות, משחיקת סחוס ומצניחת אברים. כל זה טוב ויפה אבל "מה זה אומר שרירים מייצבים לקויים?" – זה אומר שהם אינם מתכווצים בזמן הנכון (כשזמן נכון מבחינתם אומר שהם מתגייסים לפני שרירי התנועה), בו-זמנית מסביב למפרקים (כדי לייצבם בזמן התנועה ולמנוע שחיקת סחוס ובלאי של הרצועות והגידים), ובמשך זמן מספיק ארוך מבלי להתעייף (קרי: לפני ובמשך התרגיל או המאמץ) ללא קשר לכיוון התנועה שבחרנו לבצע!

למה רותי שפיר – כי היא מקצועית, אכפתית, מהימנה ונעימה

"מה, ואת כל זה מתקנים כאשר עושים פילאטיס"? – ודאי שכן, או לפחות זה מה שאמורים לעשות ב"פילאטיס מכשירים" – כי כפי שידוע לכל "הכל תלוי במורה"! כולנו יודעים, מנסיוננו ומנסיון ילדינו, כי לא כל מורה בביה"ס הוא עילוי וכי ישנם יחידי סגולה בודדים אשר רואים במקצועם שליחות, שמקדישים לתלמידיהם את הנשמה, בשיעור וגם לאחריו, שהם מקצועיים, איכפתיים ומהימנים. ובכן אין צורך לחפש רחוק – רותי היא כזו! כשהתחלתי לתרגל אצלה הלכתי לשיעוריה עם חשש כבד, אך עד מהרה גיליתי שנפלתי על אוצר!

רותי, יחד עם היותה מאוד מקצועית, מדויקת ומקפידה על קטן כגדול, היא גם חמה, לבבית, נעימה ומפרגנת. לרותי, היכולת להבין ולנתח מקרים אורטופדיים ולתת להם מענה בעזרת הפילאטיס.

אין פלא שגם בנות הצוות האחרות, מושפעות מהאווירה המקצועית ומדגימות יכולות מקצועיות ברמה גבוהה. ההתעמלות בסטודיו של רותי מתנהלת באווירה של שקט מדיטטיבי. תשומת הלב האישית והתוכנית המותאמת לכל מתעמל/ת בהתאם לצרכיו/ה וליקויו/ה, מחפה על התיסכול ההתחלתי הנובע מהקושי והחידוש בסוג זה של תרגול. מהר מאוד הופכת התחושה להיות של התעמלות אתגרית, וכאשר המחושים מתחילים להתפוגג והגוף נעשה קל, גמיש וצעיר – מגיעה גם ההתמכרות לפילאטיס… וכמובן גם לרותי!

בקיצור מי שלא מנסה מפסיד!!!

יהודית שריג – פיזיותרפיסטית בשיקום רצפת האגן – www.pelvicfloor.co.il

 

פילאטיס בהריון ולאחר לידה

אחרי שניסיתי כמה סטודיו לפילאטיס בשרון אני יכולה להעיד שהסטודיו לפילאטיס מכשירים של רותי שפיר הוא הטוב ביותר באזור השרון.
התחלתי להתאמן אצל רותי ששה שבועות אחרי לידה ראשונה, והיום לאחר שלוש שנים בסטודיו, והריון נוסף בו המשכתי להתאמן עד הלידה, אני יכולה להגיד שבזכות הפילאטיס כאבי הגב מהם סבלתי- נעלמו לחלוטין! ההריון היה נהדר והלידה מהירה וקלה.
שיקום ריצפת האגן היה מהיר ואפקטיבי מאוד- ושוב אני מתאמנת ונהנית מכל רגע!


מיכל דביר

 

נפש בריאה בגוף בריא

רותי יקרה.. ברצוני להודות לך על חוויה של למידה. חכמינו אמרו שנפש בריאה נמצאת בגוף בריא. בזכות הפילאטיס השגתי מיקוד שאיפשר לי להגשים יעדים בכתיבה ובהוראה. מאחל לכל אדם שמעוניין להגיע להישגים ואיכות חיים לפגוש בך ובצוות המדריכות האיכותי. עבורכן זו דרך חיים ועבורנו זה יחס אישי, העצמה והנאה. תודה!!!

אמנון יוגד – משורר ומורה

 

פילאטיס – לשיפור התנועתיות של המפרקים

מזה שנים רבות הנני מטפל בספורטאים מקצועיים כמו גם בחובבים, ומכיוון שבעבר
גם אני הייתי ספורטאי, המכאובים השונים מוכרים לי היטב… לצערי הרב,
פציעות שונות שהצטברו בגופי עם הזמן עשו את שלהן והביאו אותי למצב תפקודי
ירוד בהשוואה ליכולות שהיו לי אילמלא אותן פציעות. אך למזלי הטוב, באמצעות רותי שפיר גיליתי
את עולם הפילאטיס אשר שיפר את תנועתיות המפרקים הפגועים והביא אותי
למודעות חדשה, עמוקה יותר לגבי האופן בו הגוף צריך להתנהג ולהיות מופעל
בזמן הפעילות הספורטיבית.

נבחרות ספורט שונות מבינות כיום, כי עליהן להוסיף מרכיבים חיוניים אלה
למשטר האימונים שלהן, ואימוני פילאטיס מהווים חלק אינטגראלי של הכשרה
וטיפול בספורטאים.
לבסוף, אני רוצה להדגיש שרק מורים מצויינים עם ידע ויכולת כמו אלה של
רותי מסוגלים להביא לשינוי המיוחל.

תודה רבה רותי!!


ד"ר דוד מורגנשטרן
אורתופד מומחה מנתח
רופא ספורט ועמית ראשון ברפואת ספורט
יועץ ספורטאי מכון ווינגייט והסגל האולימפי
מומחה בפציעות ספורט ובארתרוסקופיה מתקדמת של מפרקי הירכיים והברכיים
מרפאה מייעצת – היחידה לארתרוסקופיות ורפואת ספורט, הדסה הר הצופים, ירושלים

 

הרגשה פיזית מעולה ושיפור ניכר במראה החיצוני

נתחיל מזה שלפני 3 וחצי שנים לא ידעתי מה זה פילאטיס והיום אני בטוחה ומשוכנעת, שאין יותר טוב משיטה זו, המעניקה הרגשה פיזית מעולה וגורמת לשיפור ניכר במראה החיצוני.

אז איך הכול התחיל?
בן הזוג שלי עבר ניתוח כפול בעקבות פריצת דיסק. חצי שנה אחרי הניתוח, הרופא שלו סיכם שאומנם רועי בן 30, אך הגו שלו שווה לזה של בן שבעים ואין מה לעשות פשוט ללמוד לחיות עם הכאבים והנוקשות בגו. הרופא אף ציין שניתן להקל על מכאובים על ידי פעילות ספורטיבית.
דבריו היו "או שתשחה או שתעשה פילאטיס" הוא גם נתן לנו את המספר של רותי… קבעתי לרועי שיעור הכרות, הוא חזר מהשיעור שמח ואמר שלדעתו יש לזה סיכוי… רועי התמיד במפגשים, נבנתה לו תוכנית אישית, הוא ציין שמרגיש יותר טוב, סיפר קצת על השיטה והתרגילים האישיים שהוגדרו לו ואני פשוט הסתקרנתי, נכנסתי לאינטרנט קראתי על ג'יוזף פילאטיס, ראיתי את תמונתו מגיל 60 שבה נראה כמו בן 25 ואמרתי לעצמי שאני חייבת לנסות.

והנה שלוש שנים הסטודיו של רותי הוא עוגן של שפיות בחיים שלי, זה התחיל מזה שפשוט ראיתי במראה אחרי חודש ימים (חודש ימים בלבד!) שיפור ביציבה שלי, הזדקפתי, כמעט גבהתי..
תחושותי לגבי תפיסת הגוף שלי השתפרו, וכן המודעות להליכה, ישיבה, התכופפות ועוד. בזכות שינויים אלו – אני מרגישה מצוין.

ואולי עוד פיסקה קצרה שתמחיש את ההנאה:
לפני שלושה חודשים נולד לנו בן – בארי. כל תקופת ההיריון (עד שבוע ימים לפני הלידה) התעמלתי. בהריון העלתי רק 7 ק"ג., ילדתי ללא אפידורל, הלידה ארכה 3 שעות (לידה ראשונה), שבועיים אחרי הלידה חזרתי למשקל הרגיל שלי וגם לסטודיו. כל אלו נחשבים חריגים לחווית ההריון ואני משוכנעת שהתקיימו בזכות הפילאטיס. לגוף שלי פשוט היה קל לעבור את השינוי בזכות תרגילי הפילאטיס. מיד עם חזרתי לסטודיו, חזר לי מצב הרוח. המורות המקסימות, היחס האישי, ההתחשבות בשינויים של הגוף אחרי הלידה התחושה של שליטה על הגוף, פשוט הביאו לי שמחה דו שבועית קבועה.

ולסיכום, כל מי שמתלבט, שיבוא לנסות. ההתמכרות מובטחת!

הנה אני שבוע לפני הלידה:

אני בהריון בשיעור פילאטיס

והנה בארי שלנו, כבר עושה תרגילי פילאטיס לאחר לידה

  בארי עושה תרגילי פילאטיס אחרי הלידה   תרגילי פילאטיס אחרי הלידה  

אלכס נובל

בסטודיו של רותי נהוגה שיטה מובנית והדרגתית

אני מתעמלת בשיטת פילאטיס כ – 12 שנה. מתוכן כ – 7 שנים בסטודיו של רותי. במהלך השנים נחשפתי לאסכולות שונות ללימוד שיטת פילאטיס ומנסיוני האישי האסכולה הנהוגה בסטודיו של רותי הינה הטובה שבהן.

האמת תאמר שההתחלה לא היתה קלה. כמתעמלת "בעלת נסיון" היה קשה לי לקבל את התיקונים של רותי לביצוע התרגילים. למעשה תחושתי הייתה שכל מה שלמדתי עד אז טעון שיפור במקרה הטוב…

למען הגילוי הנאות אני לאחר כמה ניתוחי גב ומצבי הגופני מורכב. לשמחתי הרבה למרות התסכול שהיה מנת חלקי בהתחלה זרמתי עם תחושת הבטן שלי שזה המקום הנכון עבורי וזו השיטה המתאימה לי.

קשה מאוד להסביר איך אותם תרגילים עם דגשים שונים מניבים תוצאות אחרות. לראשונה הבנתי את המשפט שפילאטיס זו שפה שלוקח זמן לדבר אותה. אני ממליצה לכל אחד ואחת ללמוד שפה זו לשיפור הבריאות. המתמידים יראו תוצאות.

בסטודיו של רותי נהוגה שיטה מובנית והדרגתית. כל מתעמל מתקדם בקצב אישי תוך נתינת דגש על ביצוע מדוייק של התרגילים על מנת שיפיק מהם את המירב. בסבלנות אין קץ ובמקצועיות חסרת פשרות אשר כה מאפיינות את רותי משיגים שיפור בכושר הגופני אך חשוב מכך לומדים לתרגם זאת לשיפור התפקוד בחיי היומיום.

בסטודיו של רותי עובדות המדריכות הטובות בתחום אשר לכל אחת מהן נקודת המבט היחודית לה. השילוב בין כולן מרחיב דעת ומניב תוצאה מאוזנת והרמונית.

נועה אילון

 

פילאטיס כשיטה ובדרך שבה הונחלה לי הפכו אצלי לדרך חיים

אל הסטודיו של רותי הגעתי דרך המלצה של חברה מתעמלת. על פילאטיס בכלל שמעתי כבר שנים אחדות קודם אולם רק לפני שנה ויותר התחלתי להתאמן אצל רותי. במהלך השנים שבהן פילאטיס תפס לו מקום בתודעה והפך ל"טרנד" צצו הרבה מאמנים ומדריכים לשיטה וכמו בכל מקצוע יש רציניים יותר ורציניים פחות.

לשמחתי המפגש הראשון שלי עם שיטת פילאטיס היה בהדרכתה של רותי. כאן חיכתה לי קבלת פנים נעימה, שכללה הסבר על השיטה, בירור מצבי הבריאותי וציפיותי מהקורס. ההדרכה היא אישית, תוך הקפדה על דיוק בביצוע התרגילים – והכול בסבלנות.

בשעורים האווירה מאד רגועה, השמירה על מקומו של כל אחד כיחיד ומיוחד עם תוכנית אישית ומובנית בנתה אצלי את התחושה שאני בידיים טובות, מה גם, שכל תרגיל או סידרת תרגילים באים, במידת הצורך, עם הסבר מקיף ומעמיק .

כמתעמלת עם רקורד מצומצם וסטנדרטים די עלובים של פעילות גופנית, אני יכולה לסכם את השנה האחרונה כמהפך ביחס שלי להתעמלות ולעבודה כלשהיא על הגוף. פילאטיס כשיטה ובדרך שבה הונחלה לי הפכו אצלי לדרך חיים. המלצתי היא על השיטה באופן כללי ועל הסטודיו של רותי באופן אישי.

זה המקום גם לציין את בחירתן של צוות המורות כמדריכות נוספות בסטודיו: רציניות, סימפטיות ועושות היטב את מלאכתן.

נוסח ונכתב בכנות רבה והערכה עמוקה ע"י ענת אשש.

ענת אשש

 

העבודה מעמיקה, יסודית והכי חשוב – עם המון הנאה

כבר אחת עשרה שנים אני מגיעה פעמיים בשבוע לשעורי פילאטיס. בכל פעם אני מגלה שריר חדש וחלק אחר בגוף שההתייחסות אליו משנה את התרגיל ומעמיקה אותו. כל זאת בגלל "עיני הרנטגן" של רותי וצוות המורות שרואות כל פרט ומתייחסות לכל איבר בגוף. העבודה מעמיקה, יסודית והכי חשוב – עם המון הנאה.

מצאתי והגעתי לעבודה הגופנית האולטימטיבית עם המורות האולטימטיביות!!!

הגר מוס – תרפיסטית בתנועה ואנליזה אנרגטית

 

 

אינני סובלת יותר מכאבי גב

…הפיזיותרפיסט שטיפל בי עקב בלט דיסק שגרם לכאבי גב תחתון, המליץ לי על שעורי הפילאטיס. לאחר תקופת אימון קצרה הרגשתי בשינוי ומאז אינני סובלת כלל מכאבים.

נירה קינן – ספרנית

 

איכות החיים היום יומית שלי השתנתה והשתפרה ללא הכר

בגיל צעיר אובחנו אצלי בעיות קשות בגב, ובגיל 24 עברתי ניתוח "דיסק". במשך השנים למדתי לחיות עם מגבלות הגב שלי. לקראת גיל 50 התחיל "להיתפס" לי הגב לעיתים קרובות יותר, כאשר כל "היתפסות" הלכה והתארכה משעות לימים ובסוף לשבועות אחדים. חוסר האונים, העמידה המעוותת ובעיקר מבטי החברים והמשפחה, גרמו לי להחליט ללכת לרופא אורטופד.

"אתה כעת בן 52, אך הגב שלך כשל אדם בן 72 !" אמר לי הרופא. "אין מה לעשות ולא ניתן להחזירו למצב של אדם בן 52, אבל… תפקידך לנסות לשמור על מצב הגב שלך קבוע עד שתגיע לגיל 72, ללא החמרה." והוסיף: "אם לא תטפל בגב שלך, תוך פחות משנתיים נצטרך לבצע התערבות כירורגית".

שמעתי ניתוח, תפס אותי פחד. "מה עושים?" שאלתי.

"תנסה פילאטיס" ענה לי הרופא, "אם לא יעזור ננסה משהו אחר".

התחלתי ללכת להתעמלות פילאטיס אצל רותי לפני שנה וחצי. בתחילה לא חשתי דבר, וככל גבר מצוי הרוצה תוצאות מהירות – מה זה התאכזבתי. לא חשתי כל שינוי, הגב המשיך להציק לי וכל יום חששתי מ"ההיתפסות" הבאה.

חלפו 3 חודשים ראשונים ולפתע שמתי לב שלא "נתפס" לי הגב במשך כל אותם חודשים. לאט לאט למדתי לשלוט יותר בשרירים העמוקים, העזתי לבצע תרגילים מורכבים יותר, ורק לאחר זמן-מה הרגשתי ביותר תנועתיות בגב ובעיקר בירידה בחששות שלי מפני "ההיתפסות".

נכון, אין לי גב של בחור צעיר, אינני עושה סלטות וגלגלון, אבל איכות החיים שלי היום-יומית השתנתה והשתפרה ללא הכר.

"זה לא חדר כושר" אני חוזר ואומר לעצמי, בעת שאני מנסה להעלות את דרגת הקושי של התרגילים. אבל אני מרוצה מאוד כאשר אני שם לב שאני מסוגל להניף את הרגל גבוה יותר, או לשבת ישיבה מזרחית עם גב זקוף.

עלי להזכיר לעצמי כל הזמן שאין תוצאות מיידיות ואיני "בחור צעיר"! אך הפחד והחשש התמידי מפני גב "תפוס" כמעט נעלם לחלוטין.

נכון שתחושות הכאב בגב מופיעות מפעם לפעם, אם זה בגלל עבודה לא נכונה, או ישיבה בכסא לא נוח, אבל מיד לאחר שעור פילאטיס אני חוזר להרגיש טוב ומתפקד כרגיל.

מיקי ניר – שף ראשי מלון דן פנורמה

 

פילאטיס – גם מעניין, גם מהנה ובעיקר עוזר

אחרי שנתיים של התמדה בפעילות גופנית בסטודיו לפילאטיס של רותי שפיר בכפר סבא, אני יכולה כבר, במלוא הצניעות, לסכם סיכום ביניים את מעלותיה של השיטה עבורי ואת התועלת שהפקתי ממנה בתקופה זו בהדרכתן ותחת עינן הפקוחה, בעיקר של רותי, אבל גם של צוות המורות. למן ההתחלה איבחנה רותי את נקודות התורפה שלי – יציבה לא נכונה, גב עליון כפוף, תנועתיות מוגבלת בכתף, בעיות חוזרות ונשנות בגב תחתון, כאבים בברך – והתמקדה בהן. כל זאת בלי להזניח את יתר אברי הגוף והשרירים. יכולתה של רותי להעניק תשומת לב למתעמלים ולבעיותיהם הספציפיות נובעת מן העובדה הפשוטה שמספר המתעמלים מעולם אינו עולה על חמישה. בעת שברקע מתנגנת מוזיקה נעימה ומגוונת, עוברים המתעמלים בין המזרן לבין המכשירים השונים.

ראוי לציין שהסטודיו מצויד במיטב המכשירים. הגישה היא כמובן אינדיבידואלית, לכל אחד ואחת כרטיסייה שבה מפורטת תוכנית עבודה אישית לאותו שיעור. דבר זה מאפשר מעקב אחרי הפעילות על פני תקופה, חזרה על תרגילים על מנת להעמיק ולשכלל את היכולות, וגם הוספה של תרגילים חדשים כדי להמשיך ולאתגר ולשמור על עניין.

עצם ההתמדה מעידה מן הסתם שאני ממשיכה להשתפר ואף להפיק תועלת, ובכל פעם שצצה בעיה חדשה/ישנה אני יודעת שהפילאטיס יסייע לי להתגבר עליה מבלי לפגוע ולהזיק. השיטה גמישה ומגוונת ומתאימה את עצמה לבעיה הנקודתית שעולה מדי פעם. להבדיל משיעורי התעמלות קונבנציונאליים, כאן אינני חוששת להגיע לשיעור גם כשנתפס לי הגב, למשל, או כואבת לי הברך, שכן במסגרת תוכנית העבודה גם תטופל הבעיה, בעדינות ובהתחשבות, וגם תישמר המסגרת שנקבעה. לסיכום, הפילאטיס גם מעניין גם מהנה ובעיקר עוזר.

יהודית קדרון – מתרגמת ועורכת

 

הפילאטיס אצל רותי גורם לי להרגיש נפלא

הפילאטיס אצל רותי גורם לי להרגיש נפלא. אני רוקדת 3 פעמים בשבוע וחיפשתי התעמלות שתאפשר לי לחטב ולחזק את הגוף ללא מאמץ אירובי. הפילאטיס מאפשר לי להתאמן גם אחרי יום עבודה מעייף, ולחזור הביתה רעננה אחרי האימון. השיעורים מתקיימים באווירה אינטימית של עד 5 משתתפים, מה שמאפשר לקבל תשומת לב רבה מהמדריכות, המפגינות מקצועיות גבוהה מאוד.

אורלי וייסלברג

 

 

ציפייה למפגש הבא

בגיל 65, עם עודף משקל ומכאובים שונים, הצטרפתי לפעילות פילאטיס מכשירים אצל רותי שפיר. הפעילות בקבוצות הקטנות, מאפשרת לרותי, למייקה ולנועה – המדריכות, להדריך ולפקח על כולם לביצוע מדויק של התרגילים.

לי חשובה במיוחד ההתייחסות למגבלות ולמצוקות הגופניות האישיות והתאמת הפעילות אליהם.

אני מודע לכך שלא לכל מגבלה יש פתרון מיידי.

אני יכול להעיד שהפעילות המתמשכת גורמת לשיפור תחזוקת הגוף ולהרגשה הכללית להיות טובה יותר ותמיד משאירה טעם של עוד, בציפייה למפגש הבא.

איזי מנור

 

הפילאטיס תורם הרגשה נפשית מצויינת

כחובבת טיולים מושבעת נאלצתי לצמצם בשנים האחרונות את הטיולים שהציבו דרישות גופניות גבוהות. מזה שנתיים שאני מתעמלת בסטודיו של רותי שפיר ובחודש האחרון העזתי לצאת לטיול לא קל. להפתעתי הרגשתי מצוין. עמדתי באתגרים הגופניים והרגשתי שאני יכולה לבצע תנועות בהן הייתי מוגבלת בעבר.

אין ספק שהתעמלות הפילאטיס תורמת ליציבות, ליכולת התנועה ולהרגשה נפשית מצוינת.

ד"ר יהושבע בנטוב – סמינר הקיבוצים, אוניברסיטת תל-אביב